Dlaczego dom piętrowy

Domy piętrowe są ekonomicznym wyborem pod wieloma względami. Przede wszystkim taki budynek można postawić na mniejszej działce, niż w przypadku parterówki, co już na etapie zakupu ziemi stanowi pewną oszczędność. Elegancką bryłę domu jesteśmy w stanie wkomponować w nawet minimalną działkę lub miejską zabudowę.
Najpoważniejszym zarzutem pod adresem domów piętrowych są chody. Jednak wszystko zależy od punktu widzenia, to co da jednych jest mankamentem, dla innych jest zaletą. Chody, a tym samym piętro pozwala podzielić dom na dwie strefy: dzienną cześć z kuchnia i salonem, hałasem i zamieszaniem codziennego dnia, natomiast góra jest prywatną i dyskretną częścią sypialną dostępna tylko domownikom. Łatwiej też zapanować nad porządkiem. Podatna na zabrudzenia jest cześć codzienna, gdzie toczy się rodzinne życie. W przypadku porządków do posprzątania jest tylko cześć domu, gdzie odwiedzają nas goście, z podwórza niesie się brud.
Jeśli dobrze zaplanuje się rozkład pomieszczeń i aranżację to wcale nie trzeba sto razy dziennie biegać z góry na dół, jak twierdzą zwolennicy domków parterowych. Inna zaletą piętrowego rozwiązania jest poddasze czy strych, które okaże się bezcenne w przypadku konieczność przechowania dziecięcych choinki i ozdób czy sprzętu narciarskiego po sezonie.

Dodaj komentarz